Organizovaný zločin je stínem, který padá na naši společnost, ohrožuje naši svobodu, spravedlnost a lidskou důstojnost

Organizovaný zločin představuje masivní útok na strukturu společnosti, postihující prakticky všechny její složky na individuální, kolektivní a institucionální úrovni. Tento typ zločinu ohrožuje některé z nejzákladnějších prvků našeho demokratického řádu, a proto si zaslouží naši hlubokou filosofickou reflexi. Na individuální úrovni se setkáváme s přímým dopadem organizovaného zločinu na životy jednotlivců. Každý člověk, který se…

Read More

Globalizace a výzvy v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu

Úvod Globalizace, charakterizovaná rostoucím přeshraničním pohybem zboží, finančních prostředků a lidí, přináší významné příležitosti pro ekonomický a politický rozvoj. Nicméně, stejně jako přináší pozitivní dopady, globalizace také nabízí zločincům, zkorumpovaným úředníkům, narušitelům sankcí a teroristům bezpočet způsobů, jak zakrýt stopy jejich špinavých peněz. Tento článek analyzuje, jak globalizace přispívá k praní špinavých peněz a financování…

Read More

Výboj boje proti praní špinavých peněz

Historie boje proti praní špinavých peněz a financování terorismu sahá až do poloviny 20. století, ale systematické mezinárodní úsilí v této oblasti začalo nabývat na významu až v 80. letech. 80. léta V polovině 80. let 20. století Spojené státy přijaly první vnitrostátní zákon o kontrole praní špinavých peněz, což položilo základ pro boj proti…

Read More

Anti-Money Laundering/Combating the Financing of Terrorism

AML/CFT znamená „Anti-Money Laundering/Combating the Financing of Terrorism“ (Protipraní peněz/Boj proti financování terorismu). Jedná se o soubor opatření, postupů a právních předpisů navržených k identifikaci, monitorování a prevenci aktivit souvisejících s praním špinavých peněz a financováním terorismu. Opatření proti praní peněz se zaměřují na ztížení nebo znemožnění procesu, kterým se zločinci snaží legitimizovat finanční prostředky…

Read More

Neocenitelná hodnota boje proti praní peněz a financování terorismu: Pohled pod povrch

Závěry o bezcennosti úsilí v boji proti praní peněz a financování terorismu mohou být předčasné a nepřesné. Existuje několik důvodů, proč je třeba tento úsudek zpochybnit. Za prvé, opatření proti praní špinavých peněz a financování terorismu mohou být stejně nákladově efektivní jako jiné strategie boje proti zločinu. Investice do těchto opatření mohou vést k odhalení…

Read More

Kdo se zaměřuje na boj proti praví špinavých peněz?

Jmenovitě existuje několik regionálních a mezivládních skupin, které se zaměřují na boj proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Mezi ně patří: Tyto regionální skupiny spolupracují s FATF a sledují podobné cíle a normy v boji proti finanční kriminalitě v rámci svých specifických regionů. Tímto způsobem mohou lépe přizpůsobit své strategie a opatření potřebám a…

Read More

Nekooperující subjekty

Praxe označování zemí jako nekooperujících subjektů (NCCT) byla zavedena mezi lety 2000 a 2006 a vyvolala největší kontroverzi v historii Financial Action Task Force (FATF). Tato označení byla udělována zemím, které nevykazovaly dostatečný pokrok v boji proti praní špinavých peněz a financování terorismu podle standardů FATF. Nicméně, tato praxe vyvolala mnoho kritiky, a to zejména…

Read More

Rychlý Rozvoj Norem FATF: Pilíř Globálního Boje proti Finanční Kriminalitě

Již deset let po svém vzniku se Financial Action Task Force (FATF) stal klíčovým hráčem v mezinárodním boji proti praní špinavých peněz (AML) a financování terorismu (CFT). Jeho nejpozoruhodnějším úspěchem bylo rychlé šíření jeho norem, které přijalo více než 130 jurisdikcí během relativně krátkého období. Dnes je kriminalizace praní špinavých peněz prakticky univerzální, s více…

Read More

Rizikové Profese a Praní Peněz: Významný Aspekt Boje proti Finanční Kriminalitě

Praní peněz a financování terorismu představují vážné hrozby pro finanční stabilitu a bezpečnost globálního bankovního systému. Mezi subjekty, které jsou náchylné k využití pro tyto nelegální aktivity, patří řada profesí, které mají vysoký potenciál pro manipulaci s finančními prostředky. Tento článek se zabývá analýzou rizikových profesí v kontextu praní peněz a financování terorismu, přičemž klade…

Read More

Rozvoj Mezinárodní Spolupráce v Boji proti Praní Peněz a Financování Terorismu

Mezinárodní spolupráce v boji proti praní peněz a financování terorismu je klíčová pro efektivní ochranu globálního finančního systému. V tomto článku se zaměříme na několik důležitých mezinárodních dohod a iniciativ, které přispěly k posílení tohoto boje. Úmluva Rady Evropy o praní peněz V roce 1990 byla podepsána Úmluva Rady Evropy o praní peněz, která stanovuje…

Read More
error: Content is protected !!